KADENCJA 2016-2019

Działalność Towarzystwa w latach 2016-2019 przedstawił prezes  Jerzy Naskręt.

1. Skład Zarządu nie zmienił się , jedynie nową przewodniczą Komisji Rewizyjnej w 2016 została p. Zofia Borowska-Olik. Bardzo aktywnie działał Komitet Budowy i Rozbudowy Parku  im. Powst. Wlkp. i Klub Pamięci Powstania Wlkp.

2. Zmarło 3 członków, ale przybyło 7; kilkoro zostało wykreślonych, ponieważ od dłuższego czasu nie przychodzili i nie płacili składek. Obecnie mamy 68 członków.

3. W 2017 r. uroczyście obchodziliśmy Jubileusz 130-lecia Towarzystwa

4. Rok 2018 to rok lokalnych i ogólnopolskich obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego  w Śremie, Poznaniu i Warszawie.  Do działań  Towarzystwa i Klubu Pamięci Powstania Wielkopolskiego działającego przy TMZŚ można zaliczyć:

-  wydanie folderu "Wędrówki po Śremie śladami Powstania Wielkopolskiego" przy finansowym wsparciu Starosty

- Apel do rodzin powstańców wielkopolskich (we współpracy z Urzędem Miejskim, Muzeum i K. Budzyniem) w sprawie     umieszczania na grobie ich przodków emblematów powstańczych.  Zamontowaliśmy 40 emblematów na grobach w Śremie,   Gnieźnie (mjr Chosłowski- d-ca batalionu śremskiego) i Gurowie (Wł. Szczepkowski - pierwszy  starosta śremski)

- dzięki przychylności p. Burmistrza w sprawie naszego wniosku i projektu na jednym z budunków przy ul. Wojska Polskiego znalazł się mural upamiętniający postać I. Paderewskiego

- udział naszej delegacji w ogólnopolskiej konferencji naukowej, na której przedstawione zostały postacie trzech śremskich powstańców: S. Matuszewskiego, D. Kęszyckiego i mjr. S. Chosłowskiego. Referat ten znalazł się w pokonferencyjnym wydaniu książkowym "W drugim szeregu. Bohaterowie walk o niepodległość"

- organizowane były coroczne spotkania potomków powstańców wielkopolskich (współpraca z ZSP w Śremie)

5. W czasie kadencji odbyły się również m.in.: w Parku Miejskim podczas Dni Ziemi prace nasadzeniowe, porządkowe i odnowienie rzeźby Dyskobola, 3 edycje Promocji Młodych Talentów pod patronatem Starosty Śremskiego, rajdy rowerowe do Dąbrowy i Zawór, obchody 75 rocznicy śmierci gen. Wł. Sikorskiego, prelekcje i oprowadzanie po parku seniorów i grupy wycieczkowe, prezentacja działalności na kolejnych Powiatowych Forum Wymiany Doświadczeń Organizacji Pozarządowych

6. Uczestniczyliśmy m.in.: w III Ogólnopolskim zjeździe Regionalistów nad Odrą w 2017r., w XI Kongresie Stowarzyszeń Regionalnych w Legnicy w 2018 r.,   w XXII Wielkopolskiej Konferencji Kulturalnej w Poznaniu w 2019 r., w Średzkich Sejmikach Kultury  i konferencjach:"Jan Henryk Dąbrowski i jego potomkowie" oraz "Sejmiki szlacheckie w Środzie", konf. w Pobiedziskach "Powstanie Wielkopolskie w Oczach Regionalistów", w IX Ogólnopolskim Zjeździe Bibliofilów w Poznaniu i Kórniku oraz w konf. naukowej "Spod znaku Rodła" w Pile. 

7. W tej kadencji tytuł Honorowego Członka TMZŚ nadano:     

  - w 2017 r. - p. Zenonowi Jahnsowi -Staroście Śremskiemu i p. St. Słopieniowi - ówczesnemu prezesowi Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu   

  - w 2019 r. - p. A. Lewandowskiemu- Burmistrzowi Śremu i p. Włodzimierzowi Szymańskiemu - wiceprezesowi TMZŚ i przew. Społecznego Komitetu Budowy i Rozbudowy Parku im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 w Śremie

8. W tej kadencji TMZŚ otrzymało:   

   - w 2017 r. - na wniosek WTK  odznaczone zostało przez Towarzystwo im. H. Cegielskiego w Poznaniu Certyfikatem "Najlepsze w Polsce" za "projekty kulturalne, ekologiczne, historyczne oraz dydaktyczne realizowane w 130. roku  działalności"    

  - w 2018 r. - od Zarządu Generalnego  Komitetu Rodzin Powstania Wielkopolskiego statuetkę "Róża Pamięci" za  upamiętnianie powstania i powstańców wielkopolskich                                                                                                             

 - w 2019 r. - od Burmistrza Książa Wlkp. Teofila Marciniaka podziękowania za działalność "w  sferach kulturalnej, ekologicznej, historycznej, a także dydaktycznej, zarówno na terenie miasta Śrem, jak i w okolicznych miejscowościach"