RAJD ROWEROWY DO ZAWÓR

W tym roku rajd upamiętniający 121 rocznicę urodzin i 82 rocznicę śmierci Maksymiliana Cygalskiego zorganizowali Nadleśnictwo Piaski, ZSP w Śremie, TMZŚ i SP w Konarzycach. Na starcie przy ZSPuczestników powitali: dyr. szkoły W. Frydryszak, Burmistrz Śremu A. Lewandowski i prezes Towarzystwa J. Naskręt. Na mecie, przy leśniczówce w Zaworach,  organizatorzy jeszcze raz powitali rowerzystów: ucz. ZSP, członków Klubu Rowerowego "Żwawe Dziadki" i Klubu Rowerowego "Warcianie", przedstawicieli Starostwa Powiatowego, UM w Książu Wlkp., uczniów ze szkół w Konarzycach, Chwałkowie Kościelnym i Chrząstowie, delegacje Zw. Kombatantów RPiBWP, Zw. Żołnierzy WP, Światowego Zw. Polskich Żołnierzy Łączności, Chóru Moniuszko i śremskie media. Najważniejszym gościem była p. Stefania Koziarowska - 90-letnia córka Maksymiliana Cygalskiego, która wraz z rodziną przyjechała z Sopotu. Piękny i wzruszający program okolicznościowy przedstawili ucz. z Konarzyc, po ktorym głos zabrali wicestarosta P. Ruta, prezes ŚZPŻŁ J. Żeleźny i wiceburmistrz Książa Wlkp. M. Grześkowiak, którzy  dziękując uczestnikom, a szczególnie organizatorom i rodzinie Cygalskiego, za możliwość wspólnego kultywowania pamięci bohaterskiego syna ziemi śremskiej, wręczając jego córce drobne upominki, pamiątki. Pani Stefania również nie kryła wzruszenia dziękując za wielką pamięć o jej ojcu i organizowane tutaj uroczystości, ukazujące jego patriotyzm. Pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty, zapalono znicze i wręczono certyfikaty uczestnictwa w rajdzie. Na zakończenie Nadleśnictwo Piaski zaprosiło wszystkich na słodki poczęstunek i obejrzenie wystawy na temat ochrony pszczół. Była też możliwość tradycyjnego wpisania się do Księgi Pamiątkowej wsi Zawory.