JUBILUSZ 130-LECIA TOWARZYSTWA

21 września 2017 r. odbyła się uroczystość pod Patronatem Starosty Śremskiego Zenona Jahnsa i Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego z okazji Jubileuszu 130-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej. Całość rozpoczęła się spotkaniem przy pomniku ks. P. Wawrzyniaka w Spółdzielczym Banku Ludowym, pod którym złożono wiązanki kwiatów. Ks. Wawrzyniak (1849-1910) to bardzo zasłużona postać dla naszego miasta, ale i dla organizacji, której był 2. prezesem. Następnie, goście, poprowadzeni przez dzieci z Przedszkola "Słoneczna Gromada", udali się przez rynek do kościoła farnego na mszę św. odprawioną przez prałata Mariana Bruckiego, którą uświetnił piękny występ Śremskiego Chóru Śpiewackiego im.St. Moniuszki.

Po mszy, przy pięknej słonecznej pogodzie, spacerkiem udano się do pobliskiego Parku im. Powstańców Wielkopolskich, który założony został w 1888r. właśnie przez Towarzytswo. Tam, w pobliżu Dobosza - pomnika powstańców wielkopolskich, wszystkich powitała grupa przedszkolaków, którzy zaprezentowali krótki program, w którym, w formie tańca, wiersza i piosenki ukazali swoje miasto i Towarzystwo, kończąc współnie z gośćmi piosenką "Daję miastu tę piosenkę w podarunku..." Kilka delegacji złożyło kwiaty pod Doboszem, a później wszyscy przeszli fragmentami ścieżki dydaktycznej historyczno-przyrodniczej utworzonej przez Towarzystwo w 2004 r. Zatrzymano się przy głazie twórców parku, Kamieniu 750-lecia Śremu, Pomniku Żołnierza Polskiego, skwerze Mariana Dominiczaka, poprzedniego prezesa, bardzo zasłużonego dla parku, gdzie złożono kwiaty, oraz przy Kopcu Reymonta.

Kolejna część spotkania odbyła się w restauracji Relax, gdzie prezes Jerzy Naskręt oficjalnie powitał wszystkich gości, wśród których byli Patroni Jubileuszu, wiceburmistrz Książa Wlkp. Mirela Grześkowiak, prezes WTK St. Słopień i prezes Wielkopolskiego Oddziału TPPW Wawrzyniec Wierzejewski z Poznania, przedstawiciel Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych w Warszawie Jarosław Stulczewski, dziekan Marian Brucki, delegacje zaprzyjaźnionych stowarzyszeń regionalnych ze Środy Wlkp., Piły, Kórnika i Zduńskiej Woli. Byli też przedstawiciele służb mundurowych, Nadleśnictwa Piaski, zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji pozarządowych, placówek oświatowych ze Śremu, Konarzyc i Chwałkowa Kościelnego oraz regionaliści i członkowie TMZŚ. Uczestnikom zaprezentowano krótki film podsumowujący dotychczasową działalność Towarzystwa. Odczytano adres nadesłany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, a także od Senatora RP Roberta Gawła z Gniezna; przyjęto wiele życzeń i gratulacji od uczestników spotkania. Podczas części oficjalnej uhonorowano Starostę Śremskiego Zenona Jahnsa i prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu St. Słopienia poprzez nadanie im godności Członka Honorowego TMZŚ. Tytuł ten, przyznawany od 1948 r. otrzymują osoby, które swoją pracą lub efektywnym wspieraniem działań Towarzystwa na rzecz kultury, regionalizmu i ekologii przyczyniają się do realizacji wielu różnych zadań wpisanych w plany pracy organizacji.

Zarząd i członkowie TMZŚ sedecznie dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym Jubileuszu.